Şafiilerde eldeki mal yıl içinde nisab miktarinin altına düşerse nasıl hesaplanir?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Hocam diyelim 1442 5 Şabanda zekatimi verdim. Daha sonra yıl içinde malım nisab miktarinin altına düştü. Nisab yılını hesaplarken zekatimi malım nisab miktarini bulunca mi yoksa nisab miktarını bulduktan 1 sene sonra mı vermem lazım?

Cevap ( 1 )

 1. 2021-06-10T14:52:59+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Kiymetli kardeşim!

  Zekatın vacip olma şartlarının biri de kişinin nisab (zekat sınırı”80,18 gram altın gümüşte ise 595 gram) mülke sahip olup, üzerinden bir kameri(ay takvimi ) yılın geçmesiyle zekatını çıkarması gerekir.
  İnsanın sahip olduğu madeni para, döviz vs. Zekat verebilmesi için 80,18 gram altına sahip olduktan sonra bir kameri yıl boyunca bu nisab’ın altına düşmemesi lazım.
  Ticaret ile uğraşan kişi için ise, yıl sonunda hesaplar, malı nisab’ın üzerinde ise zekâtını verir. Nisabın altında ise üzerine vacib değildir.

  Şafii mezhebinde ;  Kesin olarak kameri yıl boyunca mülkünüzün   (80,18 gram ) ulaşması gerekir.
  Verdiğiniz tarihi misal gösterip 1442/5/ şaban ayında 80,18 grama ulaşan mülkünüz oldu. Kameri 12 ay boyunca mülkiyetinizin bunun altına düşmemesi gerekir.
  Düştüğü an zekat üzerinizden düşüyor. (Yani vermeniz gerekmez).
  Misal 1442/5/şaban ayında 80,18 gram altın veya buna takabül eden para, döviz vs. mülkünüz oldu, 1442/5/şevval ayında mülkünüz de ki para vs. 80,18 gram altının aşağısına düşerse üzerinizden zekat düşer.(vermeniz gerekmez) bir iki ay sonra 1442/5 / zilhicce ayında tekrardan 80,18 gram altın veya buna takabül eden bir mülke sahip olursanız, yıl hesaplamasını  42/5 / zilhicce ayından sonra hesaplayacaksınız.

  Hanefi mezhebinde ise ; kameri yıl’ın başında da sonunda da nisab miktarına ulaşması lazım.(ister yıl ortasında nisabın altına düşsün,isterse çıksın fark etmez)
  Misal hanefi mezhebinde sizin verdiğiniz tarih ile ilgili misal verelim 1442/5/şaban’da 80,18 gram’ a ulaşan mülke sahib oldunuz. Bir sene geçmesiyle ( 1443/5/şaban’ da) tekrar mülkiyetiniz (80,18 gram altın)’a takabul ediyorsa zekatınızı çıkarmanız gerekir.
  Not: Sene arasında kazandıklarınız veya birikimlerinizi  ana paraya eklemeniz lazım.
  (Kaynak: ianetuttalibin cilt 2.s:240/el-fikhu âlel mezahibul-erba’/darul fecir baskı/ cilt:2.s:53-54.)

  Selam ve dua ile…

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.