Fıtır Sadakası nerede verilmesi gerekir?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Selamun aleyküm hocam;

Şafii olan biri nerede iftarını açsa orda fitresini verecek deniliyor. Doğru mu?

Cevap ( 1 )

 1. 2023-03-27T06:57:51+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek

  Aleyküm selam;

  Kişi kendisinin, anne-baba, çocuklar gibi geçimleriyle yükümlü olduğu Müslüman kimselerin fıtır zekâtını vermekle mükelleftir. Kişi başına bir sa’ fıtır zekâtı olarak verilir. Bir sa’, elleri orta büyüklükte bir insanın iki elini birleştirmesiyle oluşturduğu avuçlarla dört avuçtur (takriben 2.400 kg’dır.) Fitre, kişinin oturduğu şehrin o sene içinde genelde en çok tüketilen azığından verilir. Daha pahalı olsa dahi, şehrin azığından başka bir şey verilmez. Mesela şehrin azığı buğday ise, pirinç verilemez. Çünkü burada pahalılık değil, azığın uygunluğu önemlidir.

  Ailesi başka bir şehirde olsa dahi, bayram arifesi kim nerede iftarını açarsa, fıtır zekâtı orada vacip olur. Mesela kişi Diyarbakır’da, ailesi de İstanbul’da ise, kendi fıtır zekâtını Diyarbakır’da, bir vekil belirlemek suretiyle ailesinin fıtır zekâtını da İstanbul’da vermesi vaciptir. Vekil yoluyla verilemiyorsa, Hanefi mezhebini taklid ederek ailesinin fıtır zekâtını bulunduğu yerde verecektir. Aynı şekilde, buğday yerine para vermek de ancak taklid yoluyla caiz olur.

  Ramazan’ın son günü güneş battıktan sonra doğan çocuk, bu vakitden sonra yeniden nikahlanan kadın, güneş battıktan sonra Müslüman olan kimseler için fitre yoktur; çünkü fitreyi gerektiren vakte yetişme söz konusu değildir.

  Kaynak; Muğnil muhtaç hediyetul Habib, zekat fitre

  Selam ve sevgilerimizle… 

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.