Şafiler Kaza Namazlarını Nasıl Kılar?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Hocam ben 12 yaşında ergenliğe girdim. 14 yaşında namaza başladım. 12 ve 13 yaşımda namaz kılmadım. Kaza namazlarımı nasıl kılarım? Hocam benim gibi bu durumda olan kişiler nasıl kaza namazlarını kılar? Şimdiden Allah razı olsun.

Yeni Üye

Yanıtlar ( 3 )

 1. 2021-06-05T00:12:42+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek

  Kaza namazları aynı farz namazları gibi kılınır. Sadece niyet değişik. Niyette eda kelimesinin yerine kaza kelimesini kullanırız. Öğlen namazının kazasını kılmak istiyorsak şöyle Niyet ederiz; Niyet ettim 4 rekat farz olan öğlen namazının kazasını kılmaya Allah-u Ekber deriz.

  Siz buluğ çağına 12 yaşında girmiş iseniz 2 yıllık kaza namazınız var. 2 yıllık kaza namazı kılacaksınız. Kaza namazı her zaman kılınır…

  Selâm ve sevgilerimizle!

  En iyi cevap
 2. 2021-06-05T04:06:17+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek

  Bende şöyle niyet ediyorum : niyet ettim allahım senin rızan için arkamdan gelen kılamadığım ilk öğle namazının 4 rekat farzının kazasını kılmaya diye olur mu ki dilim alışmış şimdi hep böyle derim ?

  • 2021-06-05T12:33:24+03:00

   Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

   Bildir
   İptal etmek

   Niyet Etmek: Farz namazı kılan kimsenin namazın fiilini kast etmesi ve kılacağı namazı öğle, ikindi veya sabah namazı şeklinde belirtmesi vacibtir. En sahih kavle göre, Yüce Allah`a izafe etmeksizin namazın farzhlığma niyet etmek vacibtir.
   Eda niyeti ile kaza namazını kılmak veya kaza niyetiyle eda namazını kılmak sahihtir. Nafile niyeti ile vakti belli olan bir nafileyi kılmak veya daha önce geçen farz namazların niyeti gibi (namazın fiilini kast etmek ve namazı tayin etmek gibi) sebebi olan nafile namazlara niyet etmek sahihtir.
   Nafile olan namazın niyeti konusunda iki vecih vardır.  Allah daha iyi bilir. Mutlak (belli bir sebebe bağlı olmayan) nafile namazlarda namaz kılma fiiline niyet etmek yeterlidir. Niyetin asıl yeri kalptir. (Minhac)

   Sizin sorunuza gelince ettiğiniz niyet geçerli bir niyettir. Çünkü namazın fiilini ve hangi namaz olduğunu zikretmişsiniz…

   Selâm ve sevgilerimizle!

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.