Şafi mezhebinde kadının taktığı altının zekatı var mıdır?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Selamun aleyküm hocam,

Şafi mezhebinden bir bayanın mehir ve takılarına zekat düşer mi?  Mehir veya takılara zekat düşmemesi için hepsini takmak şart mı? Mehir ve takılarına zekat düşmez ise takmadığı (mesela 12 bilezikten 7 sinini takmayıp 5 ini takmış ise ) takılara zekat düşer mi?

Allah c.c sizlerden razı olsun.

Yeni Üye

Cevap ( 1 )

 1. 2022-04-11T02:21:57+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Aleyküm selam;

  Hanefi mezhebinde ; her ne şekil olursa olsun ister takı için ister yatırımlık olsun nisap miktarına(80,18 gram altın) ulaşan altının zekatı çıkartılır.

  Şafii mezhebinde Zinet eşyasına zekât düşmez. Ama altınını saklarsa (yarın ilerde çocuğumu evlendiririm kendime ev vb. alırım maksadıyla toplarsa) veya süs eşyası niyetinden çıkarırsa bu durumda bu takılar zinet eşyasından çıkıp yatırım amaçlı olduğundan buna zekât düşer. Ayrıca Şafii mezhebinde Mehir kadının takıları olduğundan dolayı ve süs niyetiyle olduğundan dolayı zekata tabi değildir. Ama Hanefî mezhebinde nisap miktarına yani 80.18 grama ulaşıp üzerinden bir kameri yıl (354 veya 355 gün) geçtikten sonra zekata tabidir.

  Şafii mezhebi genel görüşünde altın ve gümüşten yapılan/oluşan ziynet eşyaları( eş’in kullandığı bilezik, yüzük, kolye, gerdanlık,zincir gibi süs eşyaları) asli ihtiyac sayıldığından dolayı zekâta tabi değildir.

  Şafi mezhebinde :Kuvvetli görüşe göre altın ve gümüşten yapılan ziynet eşyasında zekat yoktur. Bu sebeple eğer zinet altını yatırım/birikim maksadıyla alınmışsa bu şekilde zekâta tabidir. Ayrıca bu Eşin takı olarak kullandığı takılar israf denilen bir seviyedeyse (yani çok fazla ise, âdet üzere bi ölçüde olursa ) mubah/helal takı ölçüsü olan 200 miskal (801gram altın) üzerine çıkarsa genel görüş aynı şekilde zekat çıkarması yönündedir.

  (Kaynak :ianetu-t talibin C/2,s:181.   El fikhul islam ve edilletihi C3,S:1828, durru-l muhtar c/2,s:42 el mezhebul arba C2,S:60)

  Selam ve sevgilerimizle!

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.