Oruçluydum Adet lekesi gördüm?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Selamün aleyküm hocam!

Şafii Mezhebindenim Kaza orucuna niyetliydim. Saat sabah 7 de leke gördüm. orucumu bozmadım. Adet zamanıma 3 gün vardı. Temizlik günüm de 15 günü geçmişti. Sonra leke 36 saat boyunca devamı gelmedi. 36 saat’ten sonra tekrar leke gördüm. saat 12 de ve 12 den sonra yine devamı gelmedi. ben ne yapayım orucum oldu mu?
Bugünkü namazları mı kılmadım ve bugün kılmadığım kaza namazları mı kılayım mı?

Allah razı olsun…

Cevap ( 1 )

 1. 2021-06-11T23:30:45+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek

  Kıymetli Kardeşim
  Sorduğunuz soru açıklama isteyen bir sorudur;
  Adet gününün girmesine daha üç gün kala leke görülmüş bir iki gün leke görmemiş ve tekrar leke görülmüş ve şimdi hali hazırda temyiz -(Temyiz  ; kevvetli (yoğun) ile zayıf(yoğun olmayan) kanı birbirinden ayırt etmek) durumunda olduğunuzu kabul ediyoruz. Sorduğunuz Sorudan kasdınız bu ise, ona göre cevab verilmiştir.

  Eğer leke görüldüğü andan itibaren 15 güne kadar toplamı 24 saat olacak mikdar da leke veya kan görülürse ve bu durum 15 günü geçmeden kesilse aradaki temizlik(kanama olmadan gecen gönler) dahi şafi mezhebinde kuvvetli görüşe göre Hayız kanıdır. Fakat eğer 15 gün içerisinde toplamı 24 saat yoksa yada  bir kaç gün sonra kanama görüp bu kanama ve daha önce gördüğü lekerle beraber 15 günü  geçerse o zaman bu kanama istahazedir.(İstihaze;özür kanı demektir.oruç tutmaya namaz kılmaya engel değildir. Müstahaze olan bayan; her bir farz namaz için yeni bir abdest alıp namaz kılması vacibtir.)İlk görülen leke günleri hastalık kanı daha sonra ki görülen kalın(yoğun) kanamalar ise Hayız kanıdır. Tabi kalın(yoğun) kanamalarının toplamı 15 günü geçmemişse. Eğer geçmişse o zaman  temyizle değil,  eski adet günleriniz deki  gibi haraket edersiniz.
  Bir kadın sözgelimi her ayın ilk beş gününde hayız hali görüyorsa, yirmi beş gün temizlik hali olarak adet edinmiştir.Şayet müstehaze olur ve ayın ilk on gününde kuvvetli kanı, geri kalan günlerde ise zayıf kanı, görürse, küvvetli kan adet(aybaşı)  kanıdır.
  -(Temyiz ; kevvetli (yoğun) ile zayıf(yoğun olmayan) kanı birbirinden ayırt etmek)
  (Kaynak; Muğnil muhtaç cilt 1 sayf 113,114. Minhac c/1.s43)

  Selam ve dua ile

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.