Bayanlarda Gelen Beyaz Akıntı Abdesti Bozar mı?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Selamun aleyküm hocam; Ben bir bayanım. Bu sorunun cevabını internette bulamadım. Size sormak istedim. Bayanlarda Gelen Beyaz Akıntı Abdesti Bozar mı? Cevaplarsanız sevinirim?

Cevap ( 1 )

 1. 2023-04-25T14:38:19+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Şafii mezhebinde açıktan ibare yoksada kaidelere göre birinci kısım (yani kadın otururken istinca yapması gereken kısımdan gelen akıntıdan (fercin zahirî kısmından gelen akıntı) abdest bozulmaz. Diğer kalan iki kısım ise abdesti bozar. Zaten genelde bu akıntı rahmin ağzından başlayıp fercin başından dışarıya doğru akıyor.

  Şafi mezhebinde kaide كل ما خرج من السبلين yani her ne olursa olsun iki avret yerinden çıkan herşey abdesti bozar. Bu kadının hükmü istihaze kadının hükmü gibidir. Yani her namaz için vakit girdikten sonra abdest alması gerekir. Kaidelere göre maliki ve Hanbeli mezhebinde de öyledir. İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammede göre de öyledir. Fakat İmam Hanefi’nin görüşüne göre beyaz akıntı necis olmadığı için abdesti bozulmaz.
  İmam Kasani bedaiu senaie sahibi diyorki: قال اصحابنا الثلاث هو خروج النجس.
  Yani Hanefi mezhebinin her üç imamı da demişler ki abdesti bozan şey çıkan şeyin necis olması gerek. Buna binaen tahir, temiz olan bir şeyin fercten yani vajinadan çıkmasıyla abdesti bozmaz .Malumunuz İmam hanefinin görüşü beyaz akıntı necis değildir. O zaman necis bir şey çıkmadığı için abdest bozulmaz. Fakat bir şartla eğer akıntıyla iltihap yoksa yani sade akıntı ise (bazen iltihapla beraber akıntı oluyor bildiğiniz gibi iltihap necistir) o zaman bereberinde de iltihap varsa abdest ittifakla bozulur. Kısacası fetva İmam hanefinin görüşüne göredir. Diğer üç mezhep ve İmam hanefinin iki talebesine göre her namaz için abdest alması şarttır. Gerçekten bu çok zordur.

  Netice olarak Resulullah (sas) kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız sahih hadisinden yola çıkarak kadınlar bu konuda çok rahatsız, müzdarip ve her namaz için abdest almakta çok zorluk çektiklerinden dolayı İmam hanefinin görüşüyle amel edebilirler. Fetva verilmesinde sıkıntı yoktur ve Hanefi mezhebini taklid edebilirler. Tıbbende kanıtlanmış ki beyaz akıntı pis değildir aksine temizleyici bir sıvıdır..

  Not :İbni Hacer elheytemi tuhfe kitabında diyor ki : Rutubetul ferc’ (beyaz akıntı) eğer dışarıya çıksa abdesti bozar. Tabi eğer iç kısımdan çıktığını yakinen bilinse abdesti bozar. Eğer şüpheye girip bu dışa akan rutubet iç kısımdan mı yada dış kısımdan mı derse, o zaman abdest bozulmaz.

  Suleyman kurdi ise havaşiyi medeniye’ de muhaşşi ibni Kasım’ dan nakil getirerek imam Ramlinin dışa akan rutubetin kesin olarak iç kesimden olan rutubet olduğunu, dış kısımdan rutubet ise bunun mahallinden ayrılma kuvveti olmadığını beyan ediyor. İşte bu ibarelerden anlaşılan imam Ramliye göre rutubetul ferc (beyaz akıntı) vajinadan çıkarsa kesinlikle abdesti bozar. Çünkü bunun iç kısımdan geldiği yakinidir.

  Fakat ibni Hacer elheytemi ye göre ise : Eğer yakinen bilinse bu akıntının iç kısımdan geldiğini o zaman abdest bozulur. Fakat bu bayan bu akıntının içten mi dıştan mı geldiğine şüphe etse o zaman abdesti bozulmaz. Malumunuz dış kısımdan maksat bir bayanın tuvaletteki oturuşu gibi otursa ve fercin gözüken kısmına denir. Zaten bu dış kısım bayanlarda cenabet guslü alındığında burayı yıkanması gerek. Çünkü bu dıştan sayılır iç kısımdan sayılmaz.
  Bayanların çoğu bu akıntının iç kısımdan geldiğini kesin bir şekilde beyan ediyorlar. Hatta tıbbın zirve yaptığı bu asırda, bu akıntının rahmin başından, ta fercin dış tarafına kadar olan bölgeden aktığını tesbit etmişlerdir. Onun için abdest konusunda direk imam hanefiyi taklit etmek isabetli bir karar olacağının kanaatindeyim.

  والله أعلم بالصواب

  Bu yazı kaynakları ile birlikte Musab Sezgin hocaya aittir…

  Selam ve Sevgilerimizle…

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.