Sıvı necasetler ne kadarı namaza mani olur?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Selamünaleyküm hocam;

Hocam öncelikle şunu söylemek istiyorum ben abdest alırken abdesttir çok fazla kalıyorum yani istibra Yaparken çok fazla kalıyorum ve çok şüpheye düşüyorum bir saat tuvalette kalıyorum her seferinde bir damla bir damla idrar akıyor iki saat kalsam dahi her ne kadar kendimi sıksam bir damla idrar geliyor bu namaz için bir sıkıntı olur mu Çünkü bayağı bir kalıyorum bütün uygulamaları yapıyorum ama bir türlü bu şeyden kurtulamadım yani sıvı necasetler ne kadarı namaza mani olur.  Hocam bazen bir saat bile bekliyorum tuvalette tam kalkacakken bir damla akıyor Yıkanıyorum Kendimi Sıkıyorum tam bitti derken bir damla daha tam bitirirken bir damla daha Yani iki üç saat kalsam her seferinde bir damla gelir işte bu her zaman olmuyor bazen böyle oluyor. Buna nasıl çare buluruz. Açıklarsanız sevinirim?

Cevap ( 1 )

 1. 2022-09-23T05:43:35+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Aleykum esselam kiymetli kardeşim!

  İslam dini inanan kullardan ibadetlerinde, zor, insanı yoran, insana sıkıntı veren şeyler istemez. Sıvı necasetler bir damla da olsa Şafii mezhebinde namaza engel olur. Ama Hanefî mezhebinde ise bir el ayasından fazla olmayacak. Tuvalette istibra yapılacak gereken adaplar yapılacak öylece tuvaletten çıkılıp 40 adım yürüyerek abdest alınacak. Fazla vesveseye girelmeyecek.

  Sizin bu sıkıntınız tamamen vesvese\\\’ye dayalıdır. Sağlam bir insanın bi saat boyunca tuvalette bir saat oturursa idrar damarları gevşediği için onun da idrarı gelecektir..

  Bu vesvese illetinden bir an önce kurtulmanız gerekiyor. Şöyle düşünün ; ben tuvaletimi yaptım dinin benden istediği(istibra, öksürme, damarlardaki idrarı boşaltma,vb.) emirleride yerine getirdim.  Ondan sonra ALLAH’A tevekkül ettim. Rabbim beni bu şekilde kabul eder deyip ibadetinize devam edin.

  Selam ve dua ile..

   

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.