Şafii’yim Hanefi Mezhebine Göre Abdest almak olur mu?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

hocam şafiyim hanefi mezhebine göre abdest alıp namaz kıldım. Namazım kabul oldu mu?

Yeni Üye

Yanıtlar ( 2 )

 1. 2021-06-09T18:42:26+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek

  Şafi mezhebine yani İmam Şafinin temellerini oluşturduğu ictihadların bir kısmını alıp başka bir kısmını ise başka mezhebin içtihadlarını almayı genel anlamda uygun görülmemiştir.

  Şafi mezhebinde abdestin farzları 6 olarak tayin edilirken hanefiyye mezhebinde abdestin farzı 4 dür. 4 farz 6 farzı kapsamadığından ötürü abdest geçersizdir. Lakin bunun tam tersi mümkündür. Şafi mezhebine göre abdest alan bir kişi Hanefiyyenin 4 Farzını’da içerdiğinden ötürü abdesti hanefiye görede sahih kabul edilir…
  Fıkıhta Şafii mezhebine bağlı olan, başka bir mezhebi niyet etmeden taklid ederse yaptığı ibadeti sağlam ve eksiksiz yapmadığı için geçersiz sayılır.
  Sizin sorunuzda ise, şafii olmanıza rağmen, hanefi mezhebini taklid etmeden hanefi mezhebine göre abdest almışsınız; yani şafii mezhebinde abdestin farları 6’dır. Hanefi mezhebinde ise 4’tür. Siz şafii mezhebine göre abdest alırken Niyet i getirmemişsiniz veyahut sıralamaya uymamışsınız. Bu sebebten dolayı kendi mezhebinize göre abdestiniz geçersiz sayılmıştır. Bir daha abdest alıp namaz’ı iade(kaza) etmeniz gerekiyor.
  Selam ve dua ile

  En iyi cevap
  • 2021-06-13T16:50:20+03:00

   Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

   Bildir
   İptal etmek

   ben hanefi mezhebine göre namaz kılıyordum aslında ailem şafiydi onlarda hanefi mezhebine göre namaz kılıyorlardı ben bir video gördüm aslında şafi mezhebine göre namaz kılmam gerekiyormuş ama ben hanefi mezhebine göre namaz kılıyormuşum bunu sonradan öğrendim ve şafi mezhebine göre namaz kılmaya başladım ama şafi mezhebine görede abdestin farklı olduğunu bilmeden 1 hafta veya 2 hafta gibi hanefi mezhebine göre abdest alıp namaz kıldıyodum sonradan öğrendim durum bu aslında allah razı olsun

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.