Namaz’da Saf dolu ise ne yapılır?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Şafii mezhebinde cemaat ile kılınan namazda 1. saf tam dolu ise 2. Safta tek başına kaldığında ihram tekbirinden sonra mı önce mi öndeki saftan bir kişinin  arkaya gelmesini dokunuşla talep eder ?

Allah razı olsun!

Cevap ( 1 )

 1. Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek

  Değerli kardeşim;

  Şafiî mezhebine göre ,

  İmam’a uyanlar iki veya daha fazla iseler imam’ın arkasında saf tut­malıdırlar. Eğer bir kişi olursa imam’ın sağında durmalıdır. Bir kişi daha gelirse o da imam’ın soluna durmalıdır. Sonra ikisi geriye çekilip saf tut­malı veya imam öne çıkmalıdır.

  Cabir b. Abdullah şöyle rivayet ediyor: ‘Hz. Peygamber’e uyarak sağına durdum. Sonra bir kişi daha geldi ve Hz. Peygamber’in soluna durdu. Bunun üzerine Hz. Peygamber ellerimizden tutarak bizi arkasında saf tutturuncaya kadar ellerimizi bırakmadı’.[10]

   

  İmam ile imam’a uyanların arası, üç zira’dan fazla olmamalıdır. (Buradaki zira, normal bir zira’dır. Normal bir kişinin zira’ı ise yaklaşık 40-50 cm’dir). Her safın arası da üç zira’dan fazla olmamalıdır. Cemaat erkek ve kadınlardan oluşuyorsa önce erkekler, sonra da kadınlar saf tutmalıdır. İmam’a uyanların biri kadın, diğeri de erkek ise kadın, imam’ın soluna, erkek de sağına durmalıdır.

   

  İmam da cemaat de kadın olursa imam, cemaatin arasında olmalıdır. Hz. Aişe ile Ümmü Seleme’den böyle rivayet edilmiştir.[11]

   

  İmam’a uyan kişinin tek başına arkada durması mekruh’tur. Safta yer varsa safın içine girmeli, safta yer yoksa önce tahrim tekbiri alıp , sonra saftan bir kişiyi geri çekmelidir. Saftan geri çekilen kişinin de çekene itaat etmesi mendub’dur. Böylece hayır yolunda yardımlaşma faziletini elde ederler.

  (Safta bulunan kişinin, çekildiği takdirde itaat edeceği bilinirse çekilmeli, yoksa çekilmemelidir. Çünkü fitne çıkma tehlikesi vardır).

   

   

  [10] Müslim

  [11] Beyhakî, (sahih isnadla)

  (Büyük Şafiî fıkhı)

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.