MASKE İLE NAMAZ KILINIR MI?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Dört mezhebe göre Maske ile Namaz kılınır mı? Hem bayan hemde erkeklere göre açıklar mısınız?

Cevap ( 1 )

 1. 2021-10-22T23:26:37+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Namazın içindeki rükünleri vardır. Bunlardan birtanesi üzerinde ittifak edilen namaz farzlarından olan secdedir. Namaz kılan kişinin her rek’atte iki kez secde etmesi farzdır. Yalnız secdenin ne şekilde gerçekleşeceğinin miktarı hususunda mezhebler görüş ayrılığına düşmüşlerdir.

  Malikiler dediler ki: Secdenin en azından alnın bir kısmıyla yapıl­ması farzdır. Bilindiği gibi insanın alnı, kaşlarının arasından başın ön tara­fındaki saç bitimi sınırına kadardır. Bir kişi, başının yan taraflarından bi­riyle secde edecek olursa bu secdesi geçerli olmaz. Secdeye varan kişinin, bur­nunu da yere değdirmesi mendubtur. Bir kişi alnı üzerine değil de burnu üzerine secde ederse farzı yerine getirmiş olmaz. Alnı üzerine secde etmekten âciz olan kişi, farzı yerine getirmek için secdeyi imâ ile yapar. Secdeye varırken ellerin, dizlerin ve ayak uçlarının yere gelmesi sünnettir. Alnın tümünün yere yapıştırılması mendubtur.

  Hanefiler dediler ki: Farz olan secde miktarı, kişinin alnının az bir kısmını yere değdirmesiyle gerçekleşir. Sadece burnu üzerine secde eden kişi şayet özürlü değilse secde etmiş sayılmaz. Kuvvetli görüş budur. Yanağın veya çenenin üzerine secde etmek, özür olsun olmasın yeterli olmaz. Secdeye va­rırken ellerden, dizlerden, ayak uçlarından birer tanesini yere değdirmek zo­runludur. Ayak uçlarını, bir tek parmakla da olsa yere değdirmek şarttır. Alnın çoğunun yere konulması ise vâcibtir. Tam secde; iki elin tümünün, dizlerin ve ayak uçlarıyla alın ve burnun tamamen yere değdirilmesiyle ger­çekleşir.

  Şafiî ve Hanbeliler dediler ki: Secdede farz olan miktar, sözü edi­len yedi organdan herbirinin bir kısmının yere değdirilmesiyle yerine getiril­miş olur. Bu meyânda Resûlullah (s.a.s.) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

  “Yedi kemik üzerine secde etmekle emrolundum: Alın, iki el, iki diz ve İki ayak uçları (Buhârî, Ezan, Bab: 133-134.)

  Buna göre dört mezhebe göre bay olsun veya bayan olsun maske takmak alnı kapatmaya engel olmadığından dolayı namaza engel değildir.

  Selâm ve sevgilerimizle!

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.