Kendi kılından Saç ve Sakal ektirmek caiz midir?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Saç ve Sakalın bir bölümü dökülmüş ya da seyrek olan ve bu yüzden özgüven eksikliği yaşayan ve psikolojik olarak rahatsız hisseden birinin, dökülen ya da seyrek olan bölgelere Kendi kıllarından saç ya da sakal ektirmesinin hükmü nedir?

Allah razı olsun.

Cevap ( 1 )

 1. Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Değerli kardeşim;

  Hz. Peygamber’in (s.a.s.) saç eklemeyi ve ekletmeyi yasakladığı yönündeki rivayetler sahih kaynaklarımızda yer almaktadır (Buhârî, Libâs, 83; Müslim, Libâs, 33). Konuyla ilgili hadisleri değerlendiren İslam âlimleri, bir kimsenin, saçına başkasının saçını eklemesini veya başkasının saçından imal edilen peruğu takmasını caiz görmemişlerdir. Çünkü bu gibi işlemlerde saygın olan insanın bir parçası kullanılmaktadır ki; bu, zorunlu hâller dışında caiz değildir. Ancak insan saçı dışında ipek, iplik, yün ve benzeri maddelerden yapılmış peruğun takılmasını, fakihlerin çoğunluğu caiz görmektedir (Kâsânî, Bedâi’, V, 125 v.d.; İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 107; İbn Nüceym, el-Bahr, VI, 133).

  Günümüzde cerrahi bir operasyon olarak yapılan saç ekimi uygulaması ise kişinin kendi saçının alınıp saç kaybına uğrayan bölgeye nakledilmesi şeklinde olduğundan söz konusu yasak kapsamında değildir. (Din İşleri Yüksek kurulu)

  Sakal da buna atfedilebilir.

  Eğer bir şahsın saçının, ya da sakalının bir tarafının olup, bir tarafının olmaması, onun hastalanmasına sebep olup, onu tıbbi anlamda bir hastalığa sevk ediyorsa, elbette uzmanların bu konuda ona vereceği reçete gözönünde bulundurulur.

  Ancak Şunu da unutmamak lazımdır ki, Gerçek bir Mümin, Allah’ın kendisi için seçtiği şeye rıza göstererek Allah’a olan teslimiyetini ortaya koymalıdır.

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.