Aişe Annemiz Peygamber Efendimizle 9 yaşında mı Evlenmiştir?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Selamün aleyküm hocam;

Aişe Annemiz (r.anha) peygamber efendimiz ile kaç yaşında evlenmiştir? Bazıları 9 yaşında evlendi diyorlar doğru mudur? Bize delilleri ile anlatır mısınız?

Cevap ( 1 )

 1. 2022-12-26T00:18:30+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Aleyküm selam değerli kardeşim;

  Maalesef son zamanlarda “çocuk gelin” haberi üzerinden Efendimizin aile hayatı üzerinde algı oluşturmaya yönelik zemin hazırlamak suretiyle İslam’ın tartışılır hale getirilmesini ve özellikle gençler nezdinde dine mesafeli bir duruş üretilmesi hedeflenmektedir. İslam dini ve peygamber efendimiz ile ilgili bir algı yapılıyor ama Allah’ın izniyle hak neyse o açığa çıkacaktır. Batılda zayi olacaktır.

  Şimdi Hazreti Aişe annemiz gerçekten 9 yaşında mı evlenmiştir? Gelin bu konuya ismini bilmediğim bir hoca arkadaşımızın delilleri ile beraber hazırladığı yazıya hep beraber bakalım.

  1. Delil: Hazreti Aişe’yle Efendimizin evliliği hicretten sonra olduğu herkes tarafından ittifakla kabul edilir. Hz. Ebû Bekir’in ilk kızı olan Esmâ Vâlidemiz, hicretten yirmi yedi yıl önce 595 tarihinde dünyaya gelmiştir.(Nevevi, 2/97) Allah Resûlü’nün hicreti esnasında(622) Zübeyr ibn Avvâm ile evli ve o gün altı aylık hamiledir. Bir diğer ifadeyle o gün 27 yaşındadır ve Âişe Annemiz ile ablası Esmâ Vâlidemiz’in arasındaki yaş farkı 10’dur.(Beyhakî, Sünen, 6/204) Buna göre (595+10=605) Âişe Vâlidemiz’in doğumunun 605; hicretteki yaşının da ablası Esmadan on eksik (27-10=17) olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Evlilik hicretten yedi ay sonra(İbn Sa’d, Tabakât, 8/58) gerçekleştiğine göre demek ki, bu sıralarda Âişe Vâlidemiz’in yaşı, on yedi’yi aşmış, on sekiz yaşına yaklaşmış demektir.

  2. Delil: Aişe validemiz yıllar sonra Mekke’nin ilk dönemlerinde inen bir sûre olan, Kıyame Sûresinin iniş zamanı sorulduğu zaman: “ Ben Mekke’de sokaklarda oynayan bir çocuk iken Kıyame Sûresinden şu ayetler nazil oldu” diye cevap vermesi, onun yaşını tespit etmemiz açısından önemli bir işarettir. Bu sûre Nübüvvetin 3. yada 4. yılında nazil olduğunu hatırlarsak, Aişe validemizin de oyun oynayacak ve dile getirilen sûreyi aklında tutacak bir yaşta olması gerektiğini de dikkate alırsak; o günlerde en az 6–7 yaşlarında olması icap edecektir. Hz. Aişe’nin Efendimiz ile evliliğinin Nübüvvetin 13. yılında gerçekleştiğini hatırlarsak, demek ki; bu evlilik Kıyamet Sûresinin nazil olmasından yaklaşık 10 yıl sonra olduğunu kabul etmek zorunda kalacağız. Böyle olunca da Aişe validemizin evlendiği zaman yaşının en az 17 yada 18 olduğu anlaşılacaktır.

  3. Delil: Aişe Validemiz Hicri 58. yılda, 74 yaşlarında vefat ettiğini kabul edebiliriz. Eğer o 74 yaşında vefat etti ise, Efendimiz’den sonra 48 yıl dul olarak yaşadı demektir, Allah Resulü ile evliliği de 9 yıl sürdü ise; demek ki, Aişe validemiz, Efendimiz Daru’l-Beka’ya hicret ettiğinde (74-48) 26 yaşında idi. Dokuz yıl evlilik süresini çıkardığımız da (26-9)17/18 yaşlarında evlenmişti.

  4: Delil: Aişe Validemiz önce mekkede Cübeyr ibn Mut‘im’le uzun bir süre nişanlı kalmıştı.İbn Adiyy ailesi tarafından Aişe’nin, oğulları Cübeyr’in dinini değiştirir gerekçesiyle feshedildiği de bilinen bir gerçektir. Bu durum Hz Ebubekir’i çok üzmüştü ve Allah Resülü onun üzüntüsüne tanıktı.Bu durum dahi tek başına Aişe annemiz in  peygamberimiz (sas) ile nişan döneminden önce zaten evlilik yaşına çoktan gelmiş ve pek çoklarının talip olduğu genç bir kız olduğunu göstermektedir. Eğer burada ters bir durum olsa idi münafıklar, yahudiler ve müşrikler efendimize demediğini koymazlardı. Konu hakkında herhangi bir tepki olmadığına göre toplumun kabullerine uygun bir evlilik gerçekleşmiştir.

  Anlaşıldığı üzere Aişe annemiz 9 yaşında değil 18 yaş civarında evlenmiştir. Birer Müslüman olarak Din düşmanlarının yaptıkları algıya hemen inanmayıp biraz araştırma yaptığımızda gerçek bilgiye ulaşabileceğiz…

  Kalın sağlıcakla…

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.