Sinirli iken 3 talak ile boşandığım eşime tekrar dönebilir miyim?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Hocam hanefi mezhebinde sinirlenipte 3 talak veren birisi yuvasını bozmamak adına şafiî mezhebini taklit ederek tekrardan dini nikah kıydırsa nikah geçerli olurmu ?

Cevap ( 1 )

 1. 2021-11-27T23:25:21+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek

  Kıymetli kardeşim;

  Sinir anında Yapılan üç talak geçerli olup eşinizden boşanmışsınızdır. Bu durumda sizin şafii mezhebine girdiğiniz zaman herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Çok zayıf bir görüşte eğer ki nikah esnasında gelinin babası hazır olmuş ise veya gelin babaya yinede vekalet verip nikah kıyılmış ise iki mezhepte de durum aynıdır. Ancak nikah kıyıldığı zaman baba hazır değilse şafii taklid edilip eski nikah fesh edilip yeni nikah akdi yapılır.

  Bazı alimler sinir anında yapılan boşanmayı üç kısma ayırmıştır:
  1.ilk boşama esnasında olan sinir şekli; sinirlenen kişinin ilk başta aklı dengesi yerinde ise (yani ne söylediğinin farkında ve bilincinde ise) bu sinirli kişinin yaptığı boşanma geçerli sayılmıştır.
  2.  Eğer ki sinir boşanmanın sonunda olur ise ve sinirli olan kişi ne söylediğinin farkında olmayıp ve bir deliden farkı yok ise, bu sinir şeklinde yapılan boşama geçerli değildir. Çünkü deli den bir farkı yoktur.
  3. Sinir haleti yukarıda saydığımız iki kısmın ortasında bir sinir ise(yani sinirlendiği zaman kendini kaybediyor yanlız ne söylediğinin ne yaptığının farkında ise bu kişinin yaptığı boşanma geçerlidir.

  Hanefî mezhebinde yukarıda saydığımız Üçüncü kategoride yapılan boşanmayı geçerli saymamıştır.
  Hulasa/kısacası ; bir kişinin sinir anında normal tabiatı/yaşantısı ve kendinden beklenmeyen bir halete girip, çıldırması/sinirlenmesi, sözlerinin ve hareketlerinin önüne geçiyorsa bu şekilde yapılan boşanma geçerli değildir.
  Şafii mezbebinde yani çok aşırı bir şekilde sinirlenip ne dediğinin ne yaptığının farkında olamayan kişinin boşanma geçersiz sayılmıştır.
  Eğer ki sinir esnasında ne dediğinin farkında ise, yaptığı boşama geçerlidir.(genel olarak bu şekil bir sinirde talak yapılır)

  (Kaynak: el fikhul islam ve edilletihi C/9,S/6883. Elfikhu elal mezahibul erba’ C/4,S/266)

  Selam ve dua ile…

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.