Annem babam beni evlendirmiyorlar günaha girerler mi?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Hayırlı günler hocam;

Evlilik zamanım gelmiş ailem beni evlendirmiyor. Ben de dini açıdan bu durumdan şikayetçiyim/rahatsızım.

Anne babam beni evlendirmediği için vebala giriyor mu?

Cevap ( 1 )

 1. 2022-10-22T16:43:16+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Kıymetli kardeşim

  İslam dini meşru yollarla evlenmeyi tavsiye ve teşvik etmiştir.
  İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O’nun varlığının delillerindendir. Bunlarda, düşünen millet için dersler vardır.” (Rum, 21)

  Size, ahlak ve dininden hoşlandığınız biri gelirse onu evlendiriniz. Eğer evlendirmezseniz yeryüzünde fitne ve büyük bir fesad olur. Dediler ki: Ey Allah’ın Resulü, onun herhangi bir kusuru olsa da mı? ‘Dini ve ahlakı sizi memnun eden birisi gelirse, onu nikâhlayınız’ sözünü üç kere tekrarladı.” (İbn–i Mace)

  Sokağın bozulduğu, insanların her geçen gün daha fazla fesada sürüklendiği, günahın tabii hale geldiği ve haramın yaygınlaştığı toplumumuzda, çocuklarımızı haramdan,zinadan, günahlardan kurtarmak ve helal dairesi içerisinde yaşamalarını sağlamakla mükellefiz. Bunun için özel bir çaba sarf ederek çocuklarımıza İslami bir ortam hazırlamak ve onları evlendirme mecburiyetindeyiz.

  Gençlerin evlendirilmesi hem Kur’an–ı Kerim’de hem de Rasul–i Ekrem’in hadislerinde üzerinde durulan bir konudur. Durum buyken, anne-babaların en önemli vazifelerinden biride evlilik yaşına ulaşan çocuklarını İslami ahlaka sahip, helal-haram ölçülerine riayet eden ve iffet sahibi gençlerle evlendirmek için çabalamaktır.

  Durum bu olunca anne ve babaların bu işi kolaylaştırmak için çabalamaları, aday seçiminde zenginlik, makam, mevki ve zahiri güzelliği birinci tercih yapmamaları, kız ve erkeğin iman ve ahlak güzelliğini esas almaları gerekir. Çocuklarını imanlı, İslam’ın ölçülerine riayet eden ve İslam dairesinde yaşamaya çalışan biriyle evlendirmekle; hem çocuklarını harama düşmekten korur hem de hayırlı bir evliliğe yardımcı olmakla Allah’ın (cc) ve Peygamber Efendimiz (sav)’in hoşnutluğunu kazanmış olurlar.

  İsra 32.ayette rabbimiz şöyle buyuruyor; Zinaya (bulaşmak bir yana, nâmahreme bakmak, dokunmak ve öpmek gibi öncü günahlara dahi) yaklaşmayın! Şüphesiz o, çirkinliği sınırsız bir iş olmuş ve (şehveti tatmin için izlenen) bir yol olarak da pek kötü bulunmuştur. ( Nitekim nikâhsız bir şekilde bir başkasının eşini, kız kardeşini ya da kızını gasp edip, neseplerin karışmasına, nesillerin kesilmesine, kan davalarının uzatılmasına ve böylece âlemin yıkımına neden olacak bir yoldan daha kötüsü düşünülemez! )
  Ayeti kerime de “zinaya yaklaşmayın” ayetini tefsirciler zinaya sebep olacak bütün yolların kapanması olarakta yorumlanmıştır.  Göz göre göre imkanlar var ise çocuğu bilerek harama sevk etmek büyük vebaldir..
  Şöyle ifade edelim bir mahallede bir sokakta genç biri var ve evlenemiyor.
  O mahallede hayır kurumu,minare ve cami yaptırmak yerine o genci evlendirip, iş sahibi yapmak ALLLAH katında daha sevabtır.
  “İçinizde evli olmayanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden salih olanları evlendirin. Eğer fakir iseler Allah, kendi fazlından onları zengin eder…”(Nur, 32.ayet)
  Buna binaen imkanı olmayanları evlendirmek o kişi yi zinadan korumak daha sevaptır…

  Selam ve dua ile…

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.