Şafii mezhebinde tilavet secdesi nasıl yapılır?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Şafii mezhebine göre 14 secde ayetini okuyup secde yapmak istersek her secde ayeti için ayrı ayrı mı yoksa toplu mu niyet edilir ?

Yeni Üye

Cevap ( 1 )

 1. 2021-06-24T10:26:05+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Değerli kardeşim;

  Tilâvet (okuma) secdesini yapmak sünnettir. En sahih kavle göre secde ayetleri on dört tanedir. Bu ayetlerin bulunduğu sureler şunlardır: A`raf, Ra`d, Nahl, İsra, Meryem, Hac, Furkan, Nemi, Secde, Fussilet, Necm, İnşikak, ve Alak. Hac suresinde iki secde ayeti vardır. Sad suresinde geçen ayet secde ayeti olmayıp şükür ayetidir.
  Namaz dışında şükür secdesine varmak müstehabtır. Namazda şükür secdesine varmak ise en sahih kavle göre haramdır. Secde ayetini okuyanın ve işitenin secde etmesi sünnettir. Ancak okuyan secde ederse işiten kimse için müekked sünnet olur. Secde ayetini işiten kimsenin de secde etmesi sünnettir. Allah daha iyi bilir.
  İmam namazda iken secde ayetini okursa, kendi kıraati için secde eder. Tek başına namaz kılan kimse de kendi kıraati için secde eder. İmam tilâvet secdesi yaparsa, cemaat da secdeyi onunla birlikte yapar. Şayet imam secde eder de cemaat etmezse veya imam
  secde etmez de cemaat secde ederse, her iki durumda da cemaatin namazı bozulur.
  Namazda olmayan kimse tilâvet secdesi yaparsa, önce secde için niyet eder ve ellerini kaldırarak iftitah tekbiri alır. Sonra ellerini kaldırmadan secdeye varmak için tekbir alır ve namaz secdesi gibi bir secde yapar. Tekbir alarak secdeden kalkar, oturur ve selâm verir. En sahih kavle göre tilâvet secdesinde iftitah tekbiri almak şarttır. Keza en zahir kavle göre ise selâm vermek de şarttır. Namaz için geçerli olan şartlar, tilâvet secdesi için de geçerlidir.
  Namazda olan kişi tilâvet secdesi yaparsa, secdeye varırken ve secdeden kalkarken ellerini kaldırmadan tekbir alır. Namazda olan kimse tilâvet secdesi yaparsa, istirahat oturuşu yapmaz. (Minhac)
  Bir secde ayeti iki ayrı mecliste okunursa, her biri için ayrı ayrı secde yapılır. Keza en sahih kavle göre bir ayet aynı mecliste tekrar edilirse, her biri için ayrı ayrı secde yapılır. Namazın bir rekâtı bir meclis, iki rekâtı iki meclis hükmündedir. (Minhac)
  Bir kimse secde ayetini okur da secde etmezse ve araya uzun bir fasıla girerse artık secde yapamaz. (Minhac)
  En sahih kavle göre, misafir olan kimsenin binek üzerinde tilâvet ve şükür secdesi yapması caizdir. Yolcu olanın binek üzerinde tilâvet secdesi yapması ihtilafsız caizdir. (Minhac)

  Sizin sorunuza gelince yukarda belirtildiği gibi tilavet secdesi secde ayeti okunduğunda araya uzun bir zaman girmeden tilavet secdesi yapılır.
  Toplu olarak yapılmaz. Tek tek yapılır. Tilavet secdesi nasıl yapılır video da ayrıntılı olarak zikredilmiştir. İzleyebilirsiniz.

  Selâm ve sevgilerimizle!

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.