Promosyon’un hükmü nedir?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Promosyonun hükmü nedir?

 

 

Yeni Üye

Cevap ( 1 )

 1. 2021-06-23T11:18:00+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Kıymetli Kardeşim!

  Sorunuzun kısa cevabı;
  Promosyun parasını Temel ihtiyacı kazanacak veya karşılayacak kadar durumu olan kişi , kendisine veya bakmakla sorumlu olduğu kişilere harcaması doğru değildir.  Her hangi bir sevap beklemeden, muhtaç ve fakir ailelere veya umumi olan yerlere wc.yol vb. Yerlere harcaması gerekir.

  Sorunuzun Detaylı Cevabı;

  Promosyon Daha evvel devlet çalışanlarının maaşlarını direk kurumlara verir ve bu kurumlar çalışanlarına öderdi.
  Günümüzde ise, bankaların  işveren kurumlarla  bi anlaşma gerçekleştirip gerek işçi, gerekse emekli veyahut memur olan kişi ve çalışanlarına  kendilerinden maaşlarını almaları karşılığında verdikleri ücrettir.  Para ya para mukabilinde verildiği için buna faizin bir çeşidi olan  Riba’ fadl’ denir.(Değiştirilecek  tartı ve ölçüde aynı olan iki malın değişiminde fazlalık varsa buna riba’ fadl denir. Misal; bir kğ buğday karşılığında, bir buçuk veya iki kğ buğday almak bu faiz çeşidine girer. Veya  on tl karşılığında onbir tl almak ta bu faiz çeşidine girer.Kurum bu çalışanına misal; 10 tl yatırıyor. Ancak banka bu kişeye veyahut belirlediği kişilere 11-12 veya 13- tl olarak geri ödeyecek, buna da ribal fadl denir.
  Biz şayet promosyonu bankanın bi hediyesi olarak düşünürsek(bu tabiki de mümkün değildir) banka faizle ayakta kalan bir kurum olduğu için(ki , günümüzde bankaların hepsi faizle ayakta kalıyor) buna caizdir (helaldir) diyemeyiz. (Çünkü haramdan hediye olmaz.)
  İmam Gazali ye göre(ALLAH ondan razı olsun);  malının çoğu haramdan olan biriyle muamele(alışveriş) yapmak ve ondan yemek haramdır.Diğer Şafiî Âlimleri mekruh olarak saymıştır.

  Katılım bankaları ise :Her ne kadar faiz muamelesinde bu paraları kullanmasalar da neticede bu şahsın maaşından istifade ettikleri için bu promosyon parasını  bu şahsa veriyorlar.
  Menfaat sağlayan bütün borçlar faizdir” kuralına  binaen, katılım bankaları da olsa neticede bu maaşlardan istifade ettikleri için bu promosyon parasını veriyorlar.  .

  Kendi irademle(isteğimle) yatmayan promosyunu ne yapmalıyım ;
  Sistem olarak her ne kadar bunu almak istemezseniz bile banka bunu hesabınıza yatıracak, neticede bu promosyonu bankada bırakmakta doğru değildir (çünkü faiz sömürüsüne hizmet etmiş olursunuz) bu para çekilir kişi kendisine değilde, fakir fukaraya veyahut umumi olan  tuvalet , yol, vb. Yerlerde kullanır.

  (Kaynak: Mecmu imam Nevevi cilt 9.sayf 351. Zühayli fikhul islam ve edilletihi c/4,ss:676)

  Selam ve dua ile…

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.