Kaza oruçlarının sayısını bilmiyorum nasıl hesaplamalıyım?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Selamün aleyküm hocam;

Ben 21 yaşındayım ve bundan önceki ramazanlarda geceleri ya da sahurda ihtilam oluyordum ve bu çoğunlukla sahurdan sonra uyuduğumda gerçekleşiyordu. Ben de cünüp olduğum için orucumun kabul olmayacağını düşünerek bir kaç defa yemek yemiştim ve oruçlarımı cahil olduğum için tutmamıştım. Böylece benim kaza oruçlarım oluştu.

Şimdi hocam ben kaza oruçlarımın kaç tane olduğunu bilmiyorum ama daha fazla olmadığını ümit ederek 20 tane kaza orucu tutmak istiyorum.

Bu kaza oruçlarının üzerinden kaç yıl geçtiğini de hatırlamıyorum ama hepsinin üzerinden ortalama 5 yıl geçtiğini tahmin ediyorum. Oruçlarımın sayısını ve kaç yıl geçtiğini net olarak bilmediğim için tahminle hareket etmem doğru olur mu?

4- Kaza orucuna niyet ettiğim zaman hangi yılın kaçıncı gününün orucuna niyet ettiğimi söylemeli miyim, yoksa sizin başka bir soruya yazdığınız cevaptaki gibi mi niyet etmeliyim?

Yeni Üye

Cevap ( 1 )

 1. 2023-03-05T11:23:56+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek

  Aleyküm selam;

  Şimdi kaza oruçlarınız kaç kaza olduğuna şüphe ederseniz daha fazlasını söyleyip ona göre amel edip tutun. Şöyle ki, acaba 10 mu yoksa 20 mi siz 20 deyip ona göre oruç tutunuz. Kefaretine gelince, kefarette aynı şekilde fazla olarak hesaplayın ona göre orucun kefaretini verin. 

  Niyet meselesi ise gün veya yıl belirtmeye gerek yok. Niyet ettim Ramazan ayında tutamadığım farz orucunu yarın kaza olarak tutmaya diyeceksiniz…

  Kefaret hesaplaması aşağıdaki videoda detaylı şekilde anlatılmıştır…

  Selam ve sevgilerimizle!

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.