Kaza namazı var mıdır?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Bilerek namazını kılmazsa kaza namazı olur mu?

Cevap ( 1 )

 1. 2022-09-10T22:01:54+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Evet vardır.

  İster direkt olarak düşürücü olmayan bir özür nedeniyle olsun, is­ter özürsüz olarak olsun, kazaya kalmış farz namazları, acilen (fevren) kaza etmek vâcibtir. Üç mezheb imamı bu hükümde görüş birliği et­mişlerdir. Şafiiler dediler ki: Namaz, özürsüz olarak kazaya bırakılmışsa acilen kaza edilmesi vâcib olur. Eğer bir özür nedeniyle kazaya bırakıl­mışsa, tehirli olarak kaza edilmesi vâcib olur. Acilen kaza edilmesi hük­münden bazı durumlar istisna edilmiştir:

  1. Kazaya kalmış olan namazın, Cuma hutbesi esnasında hatırlan­ması. Bu durumdaki kişi, bu kazayı acilen değil de Cuma namazım kıl­dıktan sonra kılmalıdır.

  2. Özürsüz olarak kazaya kalmış olan namaz, henüz kılınmamış olan bir namazın vaktinin sonunda hatırlanır da, bu vaktin sonunda, anı­lan kaza namazını ve vakit namazının bir rek’atini kılacak miktarda bir zaman kalmamış olursa, bu durumda önce vaktin namazı edâ edilir. Ka­za bundan sonra kılınır.

  3. Bir kimse, vakit namazına başladıktan sonra üzerinde kaza na­mazı bulunduğunu hatırlarsa, başlamış olduğu namazı tamamlar. Vakit geniş de olsa, dar da olsa bu hüküm değişmez.

  Kazaları; rızık temini uğruna çalışma, yemek yeme, uyku uyuma, farz-ı ayn olan ilmi tahsil etme gibi mazeretler dışında ge­ciktirmek caiz olmaz. Kazaya kalmış namazı kaza etmekle günahtan kurtulunmaz. Ayrıca namazı kazaya bırakmış olmaktan ötürü tevbe et­mek de gereklidir. Yine bunun gibi, sadece tevbe etmekle de günah­tan kurtulunmaz. Ek olarak, kazaya kalmış olan namazları kaza etmek de gereklidir. Çünkü günahtan tam olarak sıyrılmak, tevbenin kabul edilmesi için şarttır. Kaza etmeksizin sadece tevbe eden kişi, günah­tan kurtulamaz. Nafile namazlarla meşgul olmak, acilen kılınması ge­reken farz namazın kazasına aykırıdır.

  Kaynak; dört mezhep ilmihali Abdurrahman Ceziri, Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı- 2, Çağrı Yayınları, 7. Baskı, İstanbul, 1993: 694-695.

  Selam ve sevgilerimizle!

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.