Hacda mezhep taklidi nasıl yapılır?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Hocam mesala ben hanefiyim ve şafiiyi taklid ediyorum hacda say’ da yada taşlama da illaki bir kadına temas olacak e şimdi ben şafii olsam hanefiyi taklid edebilirim? Burada zaruret var çünkü ama ben zaten hanefiyim ve şafiiyi taklid ediyorum ben nasıl yapıcam hacda bu abdest bozulmasını hocam?

Cevaplarsanız sevinirim!

Cevap ( 1 )

 1. 2021-09-01T22:47:55+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Kiymetli kardeşim..

  Hac ibadetini yaparken, zaruretten dolayı şafii olan kardeşlerimiz abdest meselesinde hanefiyi taklit yapıyorlar. Aynı şekilde hanefi olan kardeşlerimiz müzdelife vb. Vakfesinde şafii mezhebini taklit ediyorlar (çünkü hanefi mezhebinde sabaha kadar beklemek şart olduğu  ve kalabalık olduğu için hanefi kardeşlerimiz şafii mezhebini taklit yapıyor. Çünkü şafii de vakfe esnasında bir an/zaman durması yeterli sayılmıştır)

  Eğer ki bir mezhebi bir konuda veya genel geçiş yapılacaksa o mezhebin taklid yapılacağı konu(misal :abdest konusunda) veya genel bir geçiş olacaksa o mezhebin o konu hakkındaki farz ve sünnet vb. Hükümleri iyi bilmesi gerekir.

  Mezhebler arası taklit sadece zaruret/mecburi durumlarsa cevaz verilmiştir. Keyfi olarak bir mezhebden diğerine geçiş yapamazsınız..

  Selam ve dua ile…

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.