Erkeğin vucüd kıllarını aldırması caiz mi ?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Erkeğin vuucüd kıllarını kesmesi veya epilasyon yapması caiz midir?

Yanıtlar ( 2 )

 1. 2021-09-01T23:45:37+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Kıymetli kardeşim..

  Erkeklerin epilasyon/vucud kıllarını yakması/çekmesi/lazer yardımı ile yok etmesi asıl yaratılışı bozduğu için fukaha tarafından haram sayılmıştır. Yanlız bu durum üç dindar  doktor tarafından şayet yapılmasa beden zarar görecek denilmişse veya normal standartın üstündeyse beden tüyleri zarurete binaen yapılabilir. Yanlız keyfi olarak epilasyon yapılması haram sayılmıştır. Sadece evli olan bayanlara kocalarının İstemesi veya onlara güzel görünme amacıyla  vücut tüylerini/yüzünde çıkan sakal ve bıyıklarını almalarını caiz görmüşlerdir. Kaşları yapışık olup normal standartın üstünde ise karşlarının arasını alabilir. Ancak keyfi olarak ne bayan ne erkek kaşlarını aldırması inceltmesi yasaklanmıştır.

  Erkeklerde ise bayana benzeme söz konusu olduğu için keyfi olarak yapılması haram görünmüştür.

  Hanefi mezhebinde de durum aynıdır.

  (Eddurrul mahtar ibn i abidün,C/6,s: 373.el fikhul islam ve edilletihi C/1,s:467-468)

  Selam ve dua ile…

  En iyi cevap
 2. 2021-09-03T15:07:36+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek

  Bir zaruret yokken insan bedeni üzerinde yapılan değişiklikleri şiddetle yasaklayan Peygamberimiz, başına ilâve saç takana, cildine dövme yapana ve yaptırana, güzelleştirmek maksadıyla dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini yolan kadınlara, Allah’ın yarattıklarını değiştirdikleri için ilahi rahmetten uzak kalmış olacaklarını bildirmiştir..

  Fıkıh alimleri bu hadisten hareket ederek, yüzünde sakal ve bıyık biten kadının onları gidermesinin caiz olacağını; ancak kaşları inceltmenin, tabi şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtirler.

  Çünkü diş, kaş ve kirpik birer aza mesabesindedir. Aslında olmayıp sonradan biten yüzdeki kıllar ise bu sınıfa girmediğinden, kadının bunları gidermesin de bir mahzur görülmemektedir.
  Aynı şekilde kadının bacağındaki kılları gidermesinde de bir mahzur yoktur. Çünkü bu kaş gibi bir uzuv mesabesin de değildir.

  Fıkıh kitaplarına baktığımızda şu hükmü görmekteyiz:

  – Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alınır. Erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi şeylerin kadınlarda görülmesi halinde; alınması câizdir.

  Eğer bir erkeğe benzeme hali varsa eşine güzel görünmek için kaşlarının sadece ortasını almaya müsaade vardır.. Ama kaşlara dokunmak caiz değildir..

  Kaşları inceltmekte veya şeklini değiştirmekte Allahın yarattığına müdahale vardır.

  Nisa suresinde Mevla Teala şöyle buyuruyor:

  O şeytana ki: ‘Ya Rabbî, Senin kullarından mutlaka bir pay edineceğim. Mutlaka onları saptıracağım, onları birtakım temennilerle oyalayacağım. Onlara davarlarının kulaklarını yarmalarını emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.’ dedi. Her kim Allah’ın yerine şeytanı dost edinirse, şüphesiz o besbelli bir ziyana girmiştir.”
  (Nisa 117-119)

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.