Ağız tadı orucu bozar mı?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Hocam merhaba kaza oruçlarımı tutuyorum sabah kalktığımda ağzımda acı bir tat vardı ve ağzımı çalkalamadım oruca sıkıntısı var mı?

Cevap ( 1 )

 1. 2023-01-07T08:26:48+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Hanefi mezhebinde oruçlunun geceleyin fecirden önce yemiş olduğu hurma­ların dişleri arasında arta kalan kalıntısı fecirden sonra yenilirse ve mik­tarı da bir nohut tanesi kadar olursa, kaza gerekir. Bundan daha az olur­sa, ehemmiyetsiz olduğundan ötürü, orucu bozmaz. Ağızda oluşan tükü­rükleri yutmak da orucu bozmaz. Mazmazadan sonra ağızda kalan ıslak­lığı tükürükle birlikte yutmak da orucu bozmaz. Ama mazmazadan sonra tükürüğü yutmadan önce tükürmek gerekir. Tükürmede mübalağa etme­ye de gerek yoktur.

  Kaynak: Dört Mezhep ilmihali- Orucu bozan haller…

  Şafii mezhebine göre ise Ayıklayıp dışarı atmaya muktedir olduğu diş arasındaki yiyecek kalıntılarını, nohuttan az olsa bile, yiyen kişinin orucu bozulur. Oruçlu kişi kasden, kendi isteğiyle ve hükmünü bilerek kusarsa orucu bozulur ve kendisine kaza lâzım gelir. Bu kusuntu ağız dolusu olmasa bile orucu bozar. Yine bunun gibi bir kişinin karnına sinek kaçar da bunu çıkarırsa orucu bozulur ve kaza gerekir. Kasıtlı ola­rak geğiren kişinin boğazının görünen kısmına midesindeki yiyeceklerden bir şey gelirse orucu bozulur. Tükürüğü ağızda topladıktan sonra yutmak mekruhtur. Zîrâ bunda şüpheli bir durum mevcûddur. Bu ağız tadı da olabilir farketmez. Ama balgam ile karışık yutulursa oruç bozulur.

  Kaynak: Abdurrahman Ceziri, Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı- 2, Çağrı Yayınları, 7. Baskı, İstanbul, 1993: 805-810.

  Not: Şafii mezhebinde farz orucu bozulduğunda kaza edilmesi gerekir. Sünnet oruç bozulduğunda kaza edilmesi gerekmez. Hanefi mezhebinde ise farz olsun sünnet olsun oruç bozulduğunda kaza edilmesi gerekir…

  Selam ve sevgilerimizle!

   

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.