Kul hakkı Hk.

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek
 • BuSelamün aleyküm hocam. Ben bir soru soracaktım da: Geçmiş çalıştığım fabrikada meyve suyu üretimi ile ilgiliydi. Bazı meyve suları da çöpe gitmek üzereydi. Bu durumda ben de meyve suları çöpe gitmesin diye evime götürüyordum. Ancak bunun dinen caiz olup olmadığını bilmiyorum. Bu durum dinen caiz midir? Caiz değilse ne yapmalıyım?

Cevap ( 1 )

 1. 2021-09-11T00:53:36+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek

  ‏ALEYKÜM esselam kıymetli kardeşim!

  Kesin olarak meyve sularının çöpe gideceği yani siz almasanız kesin çöpe gidecekse almanızda bir sakınca/kul hakkı yoktur. Ancak tahmin yürüterek bu kararı siz kendiniz alıp bunlar zaten bence çöpe gidiyor deyip alıp eve götüremezsiniz.

  Böyle bir durum varsa yani gerçekten çöpe gidiyorsa işveren fabrika sahibine söylerseniz meyve sularını sizin eve götürmenize izin verecektir.

  Netice olarak ; işveren fabrika sahibine söyleyip almanız veya almışsanız durumu ona izah etmeniz lazımdır. Belki bu meyve sularını başka bir yerde değerlendiriyorlar. Bunu biz bilemeyiz ancak işveren bilir.

  Şayet kesin olarak çöpe gitmiyorsa işvereninizden gidip aldıklarınızın parasını vermeniz gerekir. Eğer ki imkan yoksa helallik dilemeniz gerekir.

  Selam ve dua ile

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.