Eniştemle aynı ortamda oturabilir miyim?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Ablamın yanımda olması kaydı ile eniştemden abdestim bozulmaz mı? Ben çarşaflıyım nasıl çıkmalıyım eniştemin karşısına bize her geldiğinde karşısına çıkmalımıyım nasıl olmalı tam olarak bilgilendirir misiniz? 

Cevap ( 1 )

 1. 2022-08-17T11:22:08+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Şafii mezhebinde evlenilmesi mümkün olan kişilerin arasında yüz ve elin açık olacak şekilde oturması caiz değildir. Buna enişte de dahildir. Enişte, esasen kız kardeşinizin kocası demektir; o sizin enişteniz, siz de onun baldızı oluyorsunuz. Enişte ile baldız arasında sıhriyet yönünden, yani evlilikten dolayı geçici bir mahremiyet vardır. Teyzenizin veya halanızın kocaları da eniştenizdir. Bunlar da hükmen aynen kız kardeşinizin kocası gibidir. Kız kardeşinizin kocası olan eniştenizle olan sınırlamalar, bunlar için de geçerlidir. İster bir kişi yanınızda bulunsun veya bulunmasın yüz ve el Şafii mezhebinde avret olduğu için aynı ortamda oturmaları caiz değildir.

  Hanefî mezhebinde ise yüz ve el fitne olmadığı sürece avret değildir. Hanefî ulemalarımız her ne kadar buna cevaz verselerde aynı ortamda oturmalarını tavsiye etmemişlerdir. Zira peygamber efendimiz (a.s) bir hadisinde şöyle buyurmuştur;

  “Kadınların bulunduğu yere girmekten sakının.” buyurdu. Ensardan bir zat, “Yâ Resulallah, kayınlar (erkeğin akrabaları) hakkında ne buyurursunuz?” şeklinde sorması üzerine, “Kayın ölümdür.” buyurdular…
  (bk. Buharî, Nikah, III; Müslim, Selam, 20).

  Bu hadisin şerhinde İmam Nevevi der ki:

  “Bir kimse âdet ve geleneğe göre, kardeşinin hanımıyla veya kardeşinin kocasıyla baş başa veya aynı ortamda kalır, işte ölüm budur. Söyleşinin yasaklanması yabancı erkeklerden daha lâyıktır. Hadisin doğru mânâsı da budur.”

  Nevevî,  hadisteki “hamv” kelimesinden maksadın, kadın bekar olsaydı evlenmesi helâl olan kocanın kardeşi, kocanın kardeşinin oğlu, kocanın amcası, kocanın amcasının oğlu, kocanın kız kardeşinin oğlu ve benzerleridir, diye açıklamıştır. Toplumun âdeti bu sayılanlar konusunda epeyce gevşeklik gösterilir, erkeğin erkek kardeşi, kardeşinin hanımıyla yalnız kalır. İşte Resûlullah bunu ölüme benzetmiştir. Yani bu, yasaklamada yabancı olanlardan daha önce gelir.

  Baldız veya enişte için de aynı şekilde mahremiyet sınırlarına çok iyi dikkat etmek gerekir…

  Selam ve sevgilerimizle!

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.