Şimdi üye Ol

Oturum aç

Kayıp Şifre

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Oturum aç

Şimdi üye Ol

Aşağıdaki butona tıklayarak sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz, aklınıza takılan soruları sorabilir ve sohbet edebilirsiniz.

Şafii Mezhebine Göre Abdesti Ne Bozar?

ABDESTİ BOZAN ŞEYLER

Dört şey abdesti bozar:

  1. Meni haricinde ön veya arka mahreçten çıkan şey abdesti bozar. Ön veya arka mahreç kapalı olur da midenin alt kısmından bir kanal açılır ve oradan mutad olan bir şey çıkarsa, keza en zahir kavle göre, ön veya arka mahreçten kurtçuk gibi nadir olan bir şey çıkarsa abdest bozulur. En zahir kavle göre, her iki mahreç kapalı olur da midenin üst kısmından veya hizasından açılan kanaldan veya her iki mahreç açık olup midenin alt kısmından açılan kanaldan çıkan şey abdesti bozmaz.
  2. Delirmek. Baygınlık, sarhoşluk, uyku veya delilik gibi bir sebeple aklını yitiren kimsenin abdesti bozulur. Mütemekkin (kişinin inakadını tam olarak sağlam bir yere koyup oturması) şeklinde olan uyku abdesti bozmaz.
  3. Erkek ve kadının teninin (arada perde olmaksızın) birbirine değmesi. En zahir kavle göre mahrem olanların tenleri birbirine değerse abdestleri bozulmaz. Dokunulanın hükmü, dokunanın hükmü gibidir. Küçük (cinsel açıdan arzu duyulan yaşa gelmemiş) çocuğa, saça, dişe ve tırnağa dokunmak en sahih kavle göre abdesti bozmaz.
  4. Elin içi ile penis veya vaginaya dokunmak, keza imam>m son kavline göre, dübür halkasına dokunmak abdesti bozar. Hayvanın fercine dokunmak abdesti bozmaz. En sahih kavle göre ölü ve küçüğün penisine, kesilmiş tenasül uzvun mahalline, felç olmuş penise veya felç olmuş elle penise dokunmak abdesti bozar. Parmak uçları, araları veya yan tarafları ile dokunmak abdesti bozmaz. Elin içi ve parmak uçlarının smırı, avuç ve parmaklar üst üste geldiğinde görünmeyen kısımlardır.

Kullanıcı: Hasan DEMİRHOCA


Beni takip et

Cevap bırakın

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yorum yazarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.