Şafiî mezhebinde olan biri kestiği Kurban’ın etini yiyebilir mi?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal etmek

Şafii mezhebinde olan biri, sünnet kurbanı kestiğinde nasıl niyet etmelidir? Şu hayvanı kurban edeceğim derse, o kurbanın etini yiyebilir mi?

Cevap ( 1 )

 1. 2021-07-18T05:25:26+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal etmek
  Bu cevap düzenlenmiştir.

  Değerli kardeşim çok güzel bir mesele hakkında soru sordunuz.

  Kurban bayramında kesilen kurban herkes için müekked (sevabı çok olan) bir sünnetü’l kifayedir. Ev halkından birisi verirse hepsi için yeterli olur. Yani bütün aile fertleri için sünnet hâsıl olur. Ama sevabı Sadece kesenedir. Lakin Bacuri’nin de dediği gibi Rameli’nin sözünden anlaşılıyor ki sevabı da hepsinedir.

  Sünnet olan kurban için niyet getirmek şarttır. “Sünnet olan kurbanı kesmeye niyet ettim” denilir. Bu niyeti kalp ile söylemek ve (kalpte geçirilen lafızlara) dikkat etmek gerekir. Çünkü “Sünnet” lafzı söylenmeden sadece “kurban kesmeye niyet ettim” denilirse kurban sünnet olmaktan çıkar “nezr” yani adak olur ve kesilmesi vacip hale gelir. O halde avamdan (halkdan) bir kimsenin bir hayvanı alırken “bu kurbandır” demesi nezr olur ve bu nedenle de kesmesi ona vacip olur. Bu sözün nezr olduğunu bilmese de durum değişmez. Nezirden kurtulmanın çaresi “Bayramda bunu keseceğim” demektir. Hayvan keserken kişinin besmele getirdikten sonra “Ya Rabbi! Bu kurbanımdır, kabul eyle” demesi ise duadır. Teberrüken söylenir. Bu durumda “nezr” olmaz. Baştan beri nezredilerek belirlenmiş olan kurban için niyete gerek yoktur.

  EK; BU DURUMDA ADAK OLURSA KİŞİ O KESECEĞİ KURBANIN ETİNİN HEPSİNİ YOKSULA DAĞITMASI FARZDIR. kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler onun etinden, derisinden dahi faydalanamaz.. o adak etinden yemesi halinde yenilen miktarda etin tasadduk edilmesi farzdır.

  [ KAYNAKLAR; Muğnil muhtaç, Ahmet el koği hidayetu’l Habib, gayetul ihtisar şerhi ]

  Ek; Hanefî mezhebinde kurban kesmek Nisap miktarında malı olan kimse için vaciptir.

  Kurban hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

  Selâm ve sevgilerimizle!

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Buradan video türünü seçin.

Video kimliğini buraya koyun: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: "sdUUx5FdySs".

Güvenlik Görseli güncellemek için resme tıklayın.

Yanıtlayarak Hizmet Şartlarını kabul etmiş olursunuz.